
Kako nam je kraj zime sve bliži, tako sve više razmišljamo o prolećnoj garderobi koju treba obnoviti, naročito za najmlađe. Već je polako vreme da odlažemo zimsku garderobu i pripremamo u ormanu onu laganiju, prolećnu, za predstojeće godišnje doba. Ostavljamo iza sebe rukavice, šalove i kape, slojevite jakne i skafandere, a na vrh ormana stavljamo košulje, prolećne jakne, farmerke i haljine.
Najmlađi među nama se svakako raduju proleću i laganijoj garderobi nakon par meseci slojevite odeće. Proleće im omogućava duži boravak napolju, više igre i aktivnosti. S tim u skladu, odeća koju nose u ovom periodu godine treba da bude lagana i ubodna, ali ipak dovoljno topla, jer nas oblačni i kišoviti dani ne zaobilaze ni u ovom periodu godine.

Svima je dobro poznat ovaj scenario - pripreme za bebu kreću i pre nego što ona dođe na svet. Ovo se naročito odnosi na pripremanje sobe u kojoj će beba boraviti, konkretno, pripremu kreveca, posteljine, garderobe i igračaka za bebu koje pristižu sa svih strana, neretko čak i pre bebinog rođenja, a pogotovo nakon što se beba rodi.U prve tri - četiri godine, dete uglavnom već ima toliko igračaka da soba podseća na vrtić. U tome, naravno, nema ništa loše. Međutim, veoma je bitan redosled i količina igračaka kojima okupirate bebu.

Sve što deca rade od najranijeg uzrasta uslovljeno je nekim psihološkim faktorima. Razvoj deteta od novorođenčeta se odvija po fazama, i svaka faza ima neke svoje zakonitosti. Jedna od veoma bitnih faza u razvoju deteta je ona u kojoj dolazi do vezanosti za određen predmet, najčešče mekan na dodir kao što je plišana igračka ili ćebence. Svima je dobro poznato da deca veoma vole igračke, ali ste sigurno takođe primetili da kod dece postoji tendencija da određenu igračku preferiraju veći deo vremena, naročito pri uspavljivanju.

Već u ranom detinjstvu, deca počinju da obraćaju pažnju na garderobu. Sigurno ste čuli do sad (ili ćete čuti uskoro) tu rečenicu: „Neću to da obučem!“ i tome slično. Već oko 3-4 godine se javljaju naznake toga da dete preferira određenu garderobu ili boju, a neretko se i suprotstavi roditeljima na gorenavedeni način. Ipak, u ovom uzrastu još uvek nemaju jasnu predstavu o oblačenju i sopstvenom ukusu, te je kontrola detetovog oblačenja u najvećoj meri u Vašim rukama. Roditeljima dece koja su u ovom uzrastu je najbitnije da garderoba za dete bude prijatna i od prirodnih materijala, koji ne iritiraju osetljivu dečiju kožu.

U višečlanoj porodici svako od članova ima svoju ulogu i specifične zadatke koje uključuje ta uloga. U skladu s tim, mama je u porodici najčešće ta koja vodi brigu o čistoći garderobe i donosi odluke vezano za garderobu, kada je reč o kupovini garderobe i odevnim kombinacijama koje će dete poneti. Međutim, problem nastaje kada deca malo odrastu i počnu da se mešaju u mamine odluke povodom odabira garderobe. Naglašavam „malo“, zato što ovakvo ponašanje kreće da se javlja veoma rano, već negde oko 3.-4. godine.

U tekstilnoj industriji postoji mnogo materijala koji se obrađuju i od kojih se pravi veoma lepa i oku prijatna garderoba, ali nije svaki materijal jednako prijatan i našoj, a naročito dečijoj koži. Materijali za šivenje garderobe se dele na prirodne i veštačke, a prirodni se dele na materijale biljnog i životinjskog porekla. U prirodne materijale spadaju pamuk, vuna, lan, svila, modal. U veštačke materijale spadaju poliester, viskoza, spandeks, i mnogi drugi.

Putovanje sa decom je jedno od najlepših iskustava, pored toga svakako i pustolovina, ali svaki roditelj treba da vodi računa da se to ne pretvori u put sa kojeg jedva čekate da dođete kući. Roditelji uglavnom prave spisak šta sve treba poneti na putovanje sa decom, a u to pored osnovnih stvari, spadaju još neke sitnice koje će Vam učiniti putovanje i boravak Van kuće prijatnim i bezbrižnim. Pa, da pogledamo taj spisak u nastavku teksta.

Svaki roditelj, odnosno svaka porodica na ovom svetu je priča za sebe. Međutim, neki obrasci su prisutni u svakom odnosu roditelj – dete. Roditeljstvo je najznačajnija životna uloga koja obuhvata čitav spektar različitih aktivnosti i zadataka. U porodici dete stiče prva iskustva i stoga je važno da se oseća voljeno, zaštićeno i prihvaćeno.
Leto je pravo vreme za raznorazne aktivnosti i zabavno provođenje slobodnog vremena. Sunčani dani nas pozivaju da provodimo što više vremena u prirodi sa voljenim osobama, a najpre sa svojom decom. Deca su vedrog duha baš kao i što su vedri letnji dani, a i vreme provedeno kvalitetno sa decom i nas odrasle čini vedrijima i pozitivnijima. Evo nekih predloga za zabavne, letnje aktivnosti u krugu porodice.

Deca sama po sebi nose mnogo obaveza i odgovornosti i puno posla, pored neizmerne ljubavi, radosti i ispunjenosti. Nahraniti ih, obući, okupati, poigrati se sa njima i zabaviti i na kraju dana uspavati... Iziskuju punu posvećenost i najveću moguću odgovornost. Samim tim što nam traže mnogo upravo nam i oduzimaju veliku većinu slobodnog vremena, ali i ostalog vremena okupiranog nekim drugim obavezama, da li po kući, dvorištu ili pak poslu... Životno smo zauzeti i nemamo vremena ni sebi, a kamoli drugome posvetiti vreme, osim ako to nisu upravo deca. Međutim, nije sve tako crno!
- 1
- 2